На передовій лінії боротьби

Профільні новини 07.06.2020

Головний державний санітарний лікар Волинської області, директор Державної установи «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» Наталія Янко разом зі своїм колективом нині – на передній лінії боротьби з коронавірусом.

Головний державний санітарний лікар Волинської області, директор Державної установи «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» Наталія Янко разом зі своїм колективом нині – на передній лінії боротьби з коронавірусом.

Дуже важливо швидко та точно розпізнавати інфекцію SARS-CoV-2  та правильно встановлювати діагноз Covid-19 або змінити таку підозру, залежить саме від них.

Узагалі, Наталія Вікторівна – досвідчений фахівець у таких специфічних сферах як вірусологія та епідеміологія, а також має багаторічну практику роботи в системі санітарно-епідеміологічної служби. Ще коли інфекція SARS-CoV-2  була далеко від України та масово не загрожувала поширенням Covid-19, Наталія Янко в складі делегації українських фахівців відвідала США, де теоретики і практики галузі зі всього світу на симпозіумі напрацьовували узгоджений та ефективний механізм протидії поширенню коронавірусу.

Ці знання, як і досвід роботи попередніх років, кваліфікована робота персоналу ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України», допомога від органів державної влади, самоврядування, бізнесу та благодійних організацій за короткий час дозволили вирішити фактично всі проблеми, котрі накопичувалися роками, заважали вірусологам та епідеміологам працювати ефективно. 

Усього в цій установі працює 5 лабораторій: санітарно-гігієнічна, бактеріологічна, паразитологічна електромагнітних полів та інших фізичних факторів і вірусулогічна.

Саме вірусологічна лабораторія  нині – на передовій лінії боротьби з поширенням коронавірусу. Тож із 30 березня ц. р. лабораторні дослідження на виявлення інфекції SARS-CoV-2  проводяться вже на Волині: зразки біологічного матеріалу людей досліджуються саме у вірусологічній лабораторії ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» методом полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР). Основними перевагами ПЛР як методу діагностики інфекційних захворювань є його висока специфічність і чутливість, пряме визначення наявності збудника, висока швидкість отримання результату, можливість діагностики не тільки гострих, а й латентних інфекцій. 

Як зазначає Наталія Янко, вірусологічна лабораторія сьогодні працює в особливо посиленому режимі. Персонал у кількості 10-12 осіб різних кваліфікацій заступає на зміну о 8 ранку і працює щонайменше до 15.00. Потім на зміну заступає інший склад. Тут спільно працюють вірусологи як лабораторного центру, так і обласного дитячого територіального об’єднання, адже досвід роботи зі специфічним обладнанням у сфері проведення ПЛР-досліджень – неоціненний. 

До слова, вірусологічна лабораторія оснащена сучасним обладнанням для проведення лабораторної діагностики інфекційних захворювань вірусної етіології. Фахівці займаються відстеженням циркуляції вірусів серед населення та в навколишньому середовищі, а також вивченням стану імунітету населення до вірусів SARS-CoV-2, кору, краснухи, вірусів поліомієліту, грипу для прогнозування епідемічної ситуації та своєчасного проведення профілактичних та протиепідемічних заходів.

У роботі використовуються такі високочутливі лабораторні методи, як імуноферментний аналіз, полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР), які дозволяють якісно та швидко проводити діагностику вірусних хвороб.

Лабораторія атестована на проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду в галузі охорони здоров’я (свідоцтво про атестацію №264/10-П видане 26 березня 2016 р. ДЗ «Центр із контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України»).

Фахівці лабораторії пройшли навчання в м. Києві  — інституті епідеміології та інфекційних хвороб ім. Льва Громашевського Академії Медичних Наук України  та лабораторії вірусології Центральної СЕС МОЗ України.

Оскільки наразі саме інфекція SARS-CoV-2 та спричинена нею смертоносна хвороба Covid-19 стали загрозою людству і потребують оперативної протидії, то загалом від Благодійного фонду «Волинь-2014» у ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» отримали допомоги коштами та матеріалами на суму 77 тис. 389 грн. І всі вони використані з прямим призначенням, в основному, на придбання засобів індивідуального захисту співробітників та розхідних матеріалів для проведення ПРЛ-досліджень. Частину тест-систем також отримано від Міністерства охорони здоров’я України через підприємство «Укрвакцина».

Наразі, як наголошує Наталія Янко, Волинь разом із іншими 4 областями включена в загальноукраїнський проєкт «Полімерно-ланцюгова реакція в реальному часі». Тому для кращої роботи ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» потрібно придбати додаткову комп’ютерну техніку, тоді як програмне забезпечення надається централізовано.

Відтак, сприяння благодійників, помножені на заходи, що здійснюються органами державної влади та самоврядування, дали позитивний результат: Волинь може оперативно реагувати на поширення коронавірусу та швидко отримувати інформацію про інфікованих SARS-CoV-2, а також про осіб, з якими вони контактували. 

Але не одними тільки ПЛР-дослідженнями та аналізами живе волинський лабораторний центр у Луцьку: людям потрібні й гідні умови для хоча б короткого перепочинку в процесі напруженої та небезпечної роботи. 

Тому не забувають благодійники із БФ «Волинь-2014» та інші щедрі серцем бізнесмени і про створення умов для відпочинку вірусологів та епідеміологів. Наприклад, директор ТзОВ «П’ятидні» Володимир-Волинського р-ну Валерій Діброва забезпечив кімнату для відпочинку відповідними меблями, а працівники ТзОВ «Луцьксантехмонтаж №536» (голова Наглядової ради – Віктор Чорнуха, гендиректор – Ігор Чорнуха) проводять ремонт додаткових лабораторних площ. Подбали тут і про безплатне харчування та працівників, які проводять ПЛР-дослідження.